Ülkemizdeki araç kiralama fiyatlarını analiz ettiğimizde diğer ülkelere göre daha fazla bir fiyatın olduğunu görebiliriz. Bir de bu fiyatlara yüksek miktarda yakıt bedelleri de eklenince araç kiralayarak dolaşmak veya seyahat etmek oldukça güç bir şey gibi gözükebiliyor. Ancak bu olumsuz kalemlere rağmen ülkemizdeki araç kiralama sektörü gelişiyor ve her geçen dönem daha da büyüme seyrediyor. Bunun sebebi, ülkemizde çok fazla genç nüfusun yer alması ve bunların seyahat ederek araç kiralamaya verdikleri önem etkili oluyor.

Ticari araç kiralama hususlarında da büyüme gerçekleşiyor. Bu da tamamen ülke ekonomisindeki gelişmelerle ilgilidir. Gerek iç talep gerekse dış talebin canlılığını her zaman için arttırmaya başlaması ticari faaliyet içerisinde bulunan şirketlerin ticari araç kiralama hizmetlerinden daha fazla yararlanabilmelerini sağlıyor. Ülke ekonomisinin gelişmeye devam etmesiyle beraber daha fazla talebin oluşması ve talebin karşılanmasına yönelik yeni marka ve şirketlerin kurulması asla tesadüf olmayacak.

Uzun süreli araç kiralamanın avantajı

Araç kiralamaya yönelik durumdan sonra uzun süreli kiralamaların da yarattığı avantajlar araç kiralama piyasasını önemli ölçüde geliştiriyor. Araç kiralama şirketleri uzun süreli araç kiralama hizmetlerinde birim fiyatı düşürmeleri uzunca seyahat planları olanları araç kiralama hizmetlerin yönlendiriyor. Ülkemizde birden fazla araç kiralama firmasının yer alması da, rekabetten kaynaklanan bir avantaj sağlıyor. Firmaların müşterilerine daha iyi hizmet vermek için fiyatlarını ve kampanya kartlarını kullanmaları kiralama işini daha iyi bedellere getirebiliyor.

Özellikle büyük firmalar için uzun süreli kiralama hizmetinden yararlanma alışkanlığı daha fazladır. bu firmalar gerek makam aracı olarak gerekse saha elemanlarının daha hızlı şekilde müşterilerine ulaşmalarını sağlamak amacıyla araç kiralama hizmetlerinden yararlandıkları bir gerçektir. Bu yararlanma periyodun uzun süreli olması da fiyatlarda indirim yapılmasını sağlıyor. Ayrıca firmaların araç satın almak yerine kiralama avantajından yararlanmaları ek masraf kalemleriyle muhatap olmadan filolarını geliştirebilmelerini sağlıyor.

Sıfır bir araç almanın maliyetiyle araçla ilgili ek vergi ve bakım gibi masrafların da söz konusu olması, maliyet kalemlerini yükseltiyor. Ancak kiralama yöntemi, maliyetleri daha aza indiriyor.

Bir Yorum Gönder