Şirketinizin hafif ticari araç ihtiyacını çok masrafın altına girmeden günlük hafif ticari araç kiralama yolu ile masrafsız bir şekilde çözebilmeniz mümkün. Üstelik bu yolu kullanarak sermayenizi araç satın almak için harcama zorunluluğundan da kurtulmuş olacaksınız. Araç satın almak için kullanacağınız o sermayeyi işiniz için çok daha yararlı olabilecek bir proje yatırımında kullanabilirsiniz.

Günlük Hafif Ticari Araç Kiralamanın Kapsadıkları

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Brüt ağırlığı 3.5 tondan fazla olmayan araçların kiralama hizmeti içerisinde satın alım olmadan aracın bakım onarımından tutun da yol yardımından vergi ödemelerine kadar ve hatta hasar yönetiminden kullanıcı hasar hizmetlerine kadar birçok hizmet kira bedeli içerisinde bulunmaktadır. Yani  günlük hafif ticari araç kiralama sonrasında sizlerin yapması gereken tek şey işinize odaklanmaktır.

Günlük Hafif Ticari Araç Kiralayabilenler Arasında Kimler Bulunur?

Küçük veya büyük ölçekli her şirket fark etmeksizin ihtiyaçları doğrultusunda kamyonet, minibüs veya pick-up alt bölümlerinde bulunan her türlü aracı kiralayabilmektedir. Bunun yanında günlük hafif ticari araç kiralama için farklı işlerde gerekli farklı yetki belgeleri mevcuttur.

Araç Kiralamak İçin Gerekli Yetki Belgeleri ve İşlevleri

Araç kiralamak için her yetki belgesinin farklı bir işlevi vardır ve günlük hafif ticari araç kiralama işlemi için gereken yetki belgelerinin bulunması şarttır.

K2 Yetki Belgesi ile Araç Kiralama

  • K2 belgesi bulunan yani yalnızca kendi meşgul olduğu iş ile ilgili eşya taşımacılığı yapan ve yaptığı bu taşımacılık işinden de herhangi bir kazanç sağlamayan işletmeler 2021 yılında yayımlanmış son değişikliğe göre hiçbir özmal ticari araç şartını sağlamaksızın istedikleri kadar günlük hafif ticari araç kiralayabilirler.

L1 Belgesi ile Araç Kiralama

  • Yurtiçinde lojistik işi ile meşgul olan ve L1 belgesi bulunan şirketler sahip oldukları hafif ticari sayısının 10 katına kadar günlük hafifi ticari araç kiralama hakkına sahiptirler.
gunluk-arac-kiralama-fiyatlari
gunluk-arac-kiralama-fiyatlari

M1 Belgesi ile Araç Kiralama

  • Aynı il içerisinde kargo taşımacılığı ile uğraşan şirketler sahip oldukları özmal ticari araçların iki katı kadar araç kiralayabilirler.

Hususi Kullanım İçin Araç Kiralama

  • Herhangi bir taşıma işleminde bulunmayacak şirketler, N1 ve N1G kategorisinde bulunan kamyonetleri herhangi bir belgeye gerek olmadan kiralayabilirler.

Belgeli ve Belgesiz Araç Kiralama

Yukarıda işleri doğrultusunda yetki belgesi aranan şirketler ve bu yetki belgelerinin türleri belirtilmiştir. Taşımacılık işi yapan şirketlerin günlük hafif ticari araç kiralama için belli belgelere ihtiyaçları varken hususi hafif ticari araç kiralamak için herhangi bir belge şartına gerek yoktur.

Hafifi Ticari Araç Çeşitleri

Hafif ticari araçların da kendi aralarında sınıflandırmaları bulunur. Yani günlük hafif ticari araç kiralama için bu sınıflandırmayı da göz önüne almalısınız. Örneğin kompakt hafif ticari araçlar, küçük araç gereçler ve paketlerin taşımacılığını yapan firmalar tarafından tercih edilirken orta boy hafif ticari araç taşımacılığı lojistik ve yolcu taşımacılığı yapan firmalar tarafından tercih edilir. Büyük boy hafif ticari araçlar ise büyük ve ağır paketlerin taşımacılığını yapan firmaların tercihidir.

Bir Yorum Gönder