Bir dönem, ekonominin düzgün olduğu ve araç fiyatlarının çok da fazla olmadığı dönemlerde, insanlar toplu paralarını araçlara yatırmazlardı. Fiyatları da çok uygun olduğu için genelde kiralama formülünü kullanırlardı. Özellikle şirketler için paha biçilemez bir sistem olan araç kiralamaya ait tüm masraflar vergiden düşerdi.

Şimdi ise sıfır ve ikinci el fiyatları ciddi anlamda arttı. Ancak değişmeyen bir şey var. İnsanlar yine kiralamaya devam ediyorlar. Çünkü firmalar şimdi de uzun dönem kiralamalardaki kampanyaları ile şirketleri ve şahısları teşvik ediyorlar. Aslına bakarsanız özellikle şirketler için bulunmaz bir nimet bu aylık araç kiralama.

Aylık Araç Kiralamada ki Avantajlar

Aylık olarak araç kiralamadaki avantajları saymakla bitiremeyiz. Şöyle bir incelersek; hiçbir şekilde ne bakımı, ne vergisi, ne kazası, ne değer kaybı, hiçbir sorunuyla ilgilenmiyorsunuz. Sadece sözleşmeyi yapıp aylık taksitlerini ödüyorsunuz hepsi bu. Ve bunu vergiden düşüyorsunuz. Bunları alt alta koyduğumuzda ne kadar büyük bir avantaja sahip olduğu ortaya çıkıyor.

Araçlar Lüks mü İhtiyaç Mı?

Araçlar evet belki bir dönem lükse giriyordu. Ancak kalabalıklaşan bu toplumda ve acil olabilecek durumlarda kullanmak üzere kapıda bir aracın olması ihtiyaç hale geldi. Özellikle büyük şehirlerde toplu taşımayı kullansanız, aktarmaları, saatlerini beklemeyi ve durak durak durmaları nedeniyle kaybolan vakit kaybıyla kıyasladığımız zorunluluk halini alıyor. Bu durumda yapılacak iki şey var. Ya araç satın alacağız ya da kiralayacağız. Firmaların neredeyse tamamı nakit paralarını araçlara yatırmak yerine kiralamayı tercih ediyor. Nedenlerini, sebeplerini ve avantajlarını yukarı da anlatmıştık.

Şahıslarda Şirketler Gibi Kiralamayı Seçer mi?

Şirketler için bu kadar avantaj sunan bir model, şahıslar için de benzer avantajları sunuyor. Sıfır ya da ikinci el hiç fark etmez, aldığınız araç için motorun gücüne göre motorlu taşıtlar vergisi ödüyor, zorunlu sigortasını ödüyor, çevresel etkenlerden korumak için kaskosunu yaptırıyor, her yıl düzenli olarak bakım masrafı oluyor, tüm bunlar kiralamak için çok yeterli sebeplerdir. Oldu da kaza yapıldı. Kaza ile birlikte aracın değer kaybı ortaya çıkıyor. Yani yatırımınız bir nevi eriyor. O yüzden şahıslarda genelde kiralama yöntemini kullanıyorlar.

Bir Yorum Gönder